Lenovo Legion Pro 7 Gaming Laptop (GeForce RTX 5080, Intel Core Ultra 9 275HX, 64GB RAM, 2TB SSD, 16" WQXGA OLED 240Hz, Windows 11 Home, Eclipse Black) - 16IAX10H-83F5001SAX
SKU: 16IAX10H-83F5001SAX
Store Certified
100% Genuine Guaranteed
Premium Care
Specialized PC Handling
Lenovo Legion Pro 7 16IAX10H Gaming Laptop features GeForce RTX 5080 16GB, Intel Core Ultra 9 275HX, 64GB DDR5 RAM, 2TB SSD, and 16" WQXGA OLED 240Hz display. Buy now in Global.
Product Overview
Lenovo Legion Pro 7 16IAX10H Gaming Laptop is built for elite gamers and creators, powered by the Intel® Core™ Ultra 9 275HX processor and NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 GPU with 16GB GDDR7. With a boost clock up to 2287MHz at 175W and advanced AI capabilities delivering up to 1334 AI TOPS, this laptop ensures ultra-smooth gameplay, rapid rendering, and efficient multitasking. The 16-inch WQXGA OLED display with a 240Hz refresh rate, HDR True Black 1000, and 100% DCI-P3 color accuracy provides breathtaking visuals, deep contrast, and vibrant colors, making it ideal for gaming and professional content creation in Global.